НАЈНОВИ ВЕСТИ

E - Информатор


Новости

26.05.2015

Запалено возило на активист во Центар, полицијата да ги расчисти овие инциденти

Прво беше запален автомобил на активист на СДСМ во Битола, па беше претепан претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ, беше запален на автомобилот на новинарот Бранко Тричковски, беше нападнат со шипки новинарот Саше Ивановски а последно пред два дена е запалено и возилото на активист на СДСМ од Центар Повеќе »

18.05.2015

Денеска во училиштата во Охрид наставата ќе се одвива до 15 часот

Некои од членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ, што работаат во општинската администрацијата, денеска се незаконски ослободени од работа. Родителите се принудуваат до 15:00 часот да си ги земат децата од градинките, затоа што воспитувачките и негователките мораат да одат на митингот на ВМРО-ДПМНЕ Повеќе »

18.05.2015

Прилепчани вчера протестираа по своја волја, а денес се присилени!‏

Ги охрабруваме граѓаните да постапат во одбрана на своето достоинство. Порачуваме дека Груевски со или без негова волја токму поради еден од ваквите механизми на владеење мора да замине Повеќе »

15.05.2015

СДСМ Прилеп: Општинскиот штаб за кризи, без професионалци!

Да потсетам, вчера на комисијата за избор и именување, добивме допис од претседавачот на Советот, г-дин Никола Димески за именување на Општинскиот Штаб за заштита и спасување при Локалната самоуправа на Општина Прилеп, комплет список за сите комисии само со членови од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, немаше ниту еден член од опозицијата, немаше ниту еден граѓанин, професионалец во својата работа, ќе спомнам покасно за кој комисии станува збор. Едноставно, немавме можност ниту да предложиме наш или друг... Повеќе »

14.05.2015

СДСМ повикува граѓаните да не наседнуваат на манипулациите на Груевски

Организирањето на контра протести е метод на Никола Груевски кој граѓаните го препознаваат. Кога на Груевски му е потребно одвлекување на вниманието на јавноста од незадоволството кај граѓаните поради неговото криминално владеење секогаш организира контра протести. Дури, под диктат и нарачка на Груевски се случи да протестираат и автобуси Повеќе »

12.05.2015

Кумановчани ја препознаа искреноста и одговорноста на претседателот Заев

Егоистичниот популист Груевски кој нема ни храброст, ни лице, да се појави пред кумановчани, според реакциите на неговите полтронски медиуми Сител и Курир, не може да се помири со укажаната почит кон претседателот на СДСМ Повеќе »

12.05.2015

Нервоза и страв кај нелегитимната власт

Одбројувањето до 17-ти мај, кога започнува големиот натпартиски граѓански протест против криминалното, сурово и насилно владеење на Никола Груевски, ја покажува нервозата и стравот кај нелегитимната власт. Повеќе »

12.05.2015

СДСМ Прилеп се поклони пред пожртвуваноста на загинатите припадници на МВР во Куманово‏

Во овие тешки моменти и денови за жалост за Република Македонија, испраќаме повик за смиреност и присебност на сите граѓани во општина Прилеп, без разлика на националната, верската и политичката припадност. Да не дозволат да бидат вмешани во сценарија за ескалација на состојбите и дестабилизација на Македонија, што може да доведе до нови трагедии Повеќе »

10.05.2015

Сочувство до семејствата на загинатите припадници на МВР како и до семејствата на загинатите цивили

Во овие тешки моменти за Република Македонија уште еднаш повикуваме на смиреност и присебност, да не се предизвика дополнителна ескалација на состојбата и дестабилизација на државата, што може да доведе до нови трагедии и губење на човечки животи. Повеќе »

Предходни    1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    Следни

СДСМ